Zde budou postupně přibývat (jak mi čas dovolí) fotografie ze života včel a práce včelařů, vysvětlující nákresy atd. Pokud pouze ukážete myší na vybraný obrázek, tak se vám po chvíli objeví popis obrázku. Pokud si obrázek chcete zvětšit, tak na na něj klikněte.


Krmení včelstev dne 10.8.2016
Krmení včelstev. Včelařský podzim a příprava včelstev na úspěšné přezimování. Konečně jsem si našel (pro mě) ideální způsob doplňování zásob včelkám. Po peripetiích se sklenicemi, různými krmítky apod. jsem zakotvil u vaniček s keramzitem. Vanička se jednoduše vloží do prázdného nástavku a nasype se přiměřené množství keramzitu (plavající keramické oblázky). Pak se naleje cukerný roztok a včelky lezou po plovoucí vrstvě a v mezerách odebírají sladinu, kterou následně nosí dolu do úlu a ukládají do plástů. Funguje to k mé spokojenosti a vzhledem k rychlosti odběru asi i včelkám. Po nakrmení místo palety plné křehkých sklenic uskladním komínek do sebe zasunutých vaniček a pytlík keramzitu.

Na fotkách je příprava krmení. Nasypu krystalový cukr do soudku na med, zaleju horkou vodou, ponořím míchadlo na barvy a nechám míchat. Než nasypu dalších 20kg cukru do dalšího soudku, tak je cukr rozmíchán. Takto si připravím potřebné množství cukerného roztoku a hurá ke včelkám. Zde přímo ze soudků nalévám do krmítek roztok. Krásné, čisté, jednoduché a s minimální námahou. Považuji letos za nej vylepšení. :-)


Soudek s nasypaným cukrem Míchadlo roztoku Míchadlo roztoku uvnitř Vyjedené krmítko Naplněné krmítko
Vytáčení medu dne 4.6.2016
Vytáčení medu. Včelařský svátek a pro mě o to větší, že jsem si konečně mohl pořídit poslední věc na vytáčení medu. Odvíčkovací vanu :-). Teď je vytáčení opravdu radost a vše je v super čistotě.

Rámky přivezené od včel Z poloviny odvíčkovaný plást Odvíčkovací vana Odvíčkovací vana a medomet Med vytéká z medometu do konve Vytočený rámek se vrátí zpět do úlu k naplnění medem
Výroba rámků dne 13.3.2016
Výroba nových rámků. To je evegreen pozdní zimy a předjaří. Osvědčilo se mi používat elektrickou sponkovačku, která velmi zrychluje práci se sestavením rámků. Spoje rámků klížím lepidlem na dřevo a po nadrátkování je rámek pevný jako skála. Otvory pro drátek vrtám aku vrtačkou. Přemýšlel jsem o výrobě stroje pro hromadné vrtání, ale dokud rámků nebudou tisíce, tak to s vrtačkou jde docela rychle. Následně se do rámku elektricky zataví mezistěna (to je vosková destička s naznačenými dny buněk) a včeličky zde postaví nové dílo. Potom je rámek téměř nezničitelný. Každý rok obměním 1/3 rámků v plodišti a část v medníku. Včeličky mi za to poděkují lepším zdravím, kondicí a voňavým medem z čistých plástů.

Již slepené rámky Sponkovačka a lepidlo 1200 dírek na drátek Provlečený drátek Hotový rámek s mezerníky a napnutým drátkem
Stáčení pastového medu dne 28.6.2011
Pastový med je med který vzniká řízenou krystalizací. Mícháním speciálním míchadlem se zamezí vzniku velkých krystalů medu, které se spojí do "betonové" konzistence. Naopak vzniknou mnohem menší krystalky, které dávají medu pastovitou konzistenci, která umožňuje mnohem lepší manipulaci. Když namažete tento med na chleba, tak nestéká, děti a stůl nejsou upatlané atd. Když ho dáte do horkého čaje, tak se rozpůstí jako běžný tekutý nebo zkrystalizovaný med.

Děkuji mé malé pomocnici. Ke včelám se jí po zkušenostech moc nechce, ale stáčení medu ji velice baví. Jsou sice trochu ztráty na produktu (ulizuje :o) ), ale jde jí to.


Pastovací míchadlo Stáčení pastového medu Stáčení pastového medu Stočený med Již spastovaný med
Snímání roje 21.5.2005
Tak je to zase tady. Rojové období. Letošní květnové chladné počasí se ukázalo jako impulz pro rojivou náladu včelstev. V telefonu se ozvala již dobře známá věta "Hele, asi se ti rojí včely".
Nastane obvyklá příprava nového úlu, rámků s mezistěnami, rojáku, smetáčku, štaflí a dalších potřebných propriet. Následuje prohlídka roje. Potom, aby se sklidnil, se porosí vodou. Pak se vezme roják(pytel vyztužený kovovým kruhem s víkem a dole s otvorem zavázaným tkalounem), drží se pod rojem a smetáčkem se roj do něj ometá. Je důležité smést i matku. Nasmetaný roj se potom po rozvázání tkalounu vysype do připraveného nového úlu. Tento postup se podle potřeby opakuje. Po smetení roje se nový úl doplní rámky a nechá se stát pod místem sezení roje. Větev, na které roj seděl, se opláchne vodou, aby se smyla vůně matky. Ostatní nesmetené včely se stáhnou do nového úlu díky intenzivnímu rozviřování matčiny vůně(tzv. "vonění"). Po několika hodinách je roj usazen v novém obydlí a po soumraku jej lze odnést i s úlem na jeho nové místo.
Zde chci poděkovat bratrovi, který se nechal "ukecat" a díky němu vznikly tyto fotografie.


Roj Kouká jako kdyby mu ulétly včely :o) Porosení vodou A už smetáme do rojáku Opatrně dolů 2kg živé váhy Vysypání do úlu Ometání do rojáku po druhé Vy holky taky do pytle Zasunutí rámků s mezistěnou do mezery Opláchnutí vůně matky z větve Intenzivní větrání a vonění Detail česna Přílet ostatních nesmetených včel
První velký „letecký“ den 16.3.2005 okolo 14-té hodiny
Konečně nastala ta chvíle, kdy se včelař po zimní pauze může setkat se svými včeličkami. No byla to nádhera. Setkali jsme se v plném počtu, žádné včeličky neumřely. Povedlo se i pár detailních záběrů, takže se můžete kochat.


Fotografie úlů ze dne 2.9.2004 a stáčení smíšeného medu
Povedlo se mi přijet ke včelám když na dva úly podnikaly masívní útok vosy. Chovaly se docela jinak než obvykle, úplně bezhlavě se vrhaly do česen i oček a snažily se dostat do úlu. Většinou krouží kolem česen a oček a sledují, kde není stráž na česně v pozoru. Jejich šance byly tentokrát téměř nulové. Včely to dopálilo tak, že začaly vylézat ve velkém množství z úlu a začaly vosám bránit i v dosednutí na úl. Viděl jsem, jak včely vynášejí zabité vosy ven z úlů (úplně rozcupované na kousky).
Kvalita fotek není nic moc, protože slunce nepřálo, ale jsou zajímavé.
Dále je zde stáčení smíšeného medu
Fotografie úlů ze dne 30.6.2004
Jsou zde vidět nové oddělky, které jsou základem pro nová včelstva na příští rok, trubci na česně, silný let včelstva za snůškou, včely nosící pyl, větrání včel za horka a záběr plodového plástu.


Vytáčení medu ze dne 6.6.2004
Plné a z větší části zavíčkované plásty se odeberou ze včelstev, ometou se od včel a odvezou se k vytočení. Plásty se pak odvíčkují pomocí odvíčkovací vidličky a vloží se do medometu (bohužel foto nevyšlo, příště :o) ), zde odstředivou silou med vylétne z buněk na stěny medometu, odkud steče na dno a výpustným ventilem ven. Dále se přecedí přes soustavu sít do nádoby. Z této nádoby se poté přeleje do tzv.stáčecí nádoby, kde se nechá cca 2-3 dny vyčeřit. Po té se střihacím ventilem již stáčí do sklenic.


Fotografie úlů ze dne 18.4.2004


Nákres nástavkového úlu s popisem